Major General

Frederick Daughtrey

Army
Inducted 2000

Frederick Daughtrey

Born: 18 August, 1914 - Oklahoma City, Okla.

Education: Law degree from Cumberland University, LLB from University of Oklahoma

Service Record: Enlisting in the 179th Infantry, Oklahoma National Guard in May 1934, General Daugherty was commissioned 2nd lieutenant in November 1935.

He transferred to the 180th Infantry in 1936 and served with this unit until 1940. Prior to entering Federal service in September 1940, he was promoted to 1st lieutenant and assigned to Headquarters, 90th Infantry Brigade, 45th Division. He was promoted to captain in January 1941. Between December 1941 and January 1943 he served with Headquarters, Third Army, and was made major in December 1942. He was with Headquarters, 6th Army, from March 1943 to April 1946 and was promoted to lieutenant colonel in March 1944 and to colonel in June 1945.

Following his World War II discharge he commanded the 179th Infantry, 45th Infantry Division, Oklahoma National Guard. In September 1950 he was recalled with the 45th Infantry Division for service in Korea. Upon his discharge in July 1952 he was named Assistant Division Commander, 45th Infantry Division, Oklahoma National Guard and accorded Federal recognition as brigadier general in November 1952. On Sept. 1, 1960, General Daugherty was appointed Division Commanding General. He was federally recognized as major general affective Nov. 16, 1960.

Decorations and Awards: Legion of Merit with OLC; Bronze Star Medal with OLC; Combat Infantryman Badge; Philippine Liberation Medal with Invasion Arrowhead; Korean Service Medal; Armed Forces Reserve Medal with ten-year device; United Nations Service Medal.